>
prof.stefanovic@mts.rs, mob: +381 65 8800 441
Lečenje bola

Bol u trtičnoj kosti (kokcigodinija)

Bol u trtičnoj kosti (kokcigodinija)

Bol u trtičnoj kosti nastaje kao posledica preloma (fraktura) ili iščašenja ove kosti (luksacija), ali postoje i tkz. idiopatski oblici kod kojih se ne može otkriti jasan uzrok bola. Tipična situacija za nastanak povrede trtične kosti je okliznuće na ledu i pad direktno na stražnjicu. Ali do povrede može doći i na druge načine, uključujući i naglo sedanje na tvrdu podlogu.

Tipična situacija u kojoj dolazi do preloma trtične kosti: pad na sedalni predeo.

Osnovni simptomi su bol u trtici (trtičnoj kosti) koji se širi u donji deo leđa, prepone i natkolenice. Bol se pojačava pri sedenju. Pošto se polomljena ili iščašena kost obično pomera prema napred i njen vrh dolazi u kontakt sa debelim crevom ili vaginom, bol se pojačava i pri velikoj nuždi i seksualnom odnosu.

U kliničkom nalazu je značajna palpacija (dodirivanje) trtične kosti,  pri čemu se provocira bol. Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu rendgenskog snimka ili magnetne rezonance, koja daje najbolji uvid u stanje trtične kosti.

U lečenju se koriste konzervativna terapija, injekciona terapija i hirurgija. Konzervativna terapija podrazumeva lekove protiv bolova uz zaštitne položaje (sedenje na jastuku sa otvorom u sredini, tako da pri sedenju nema oslanjanja na tričnu kost). Injekciona terapija podrazumeva subperiostnu infiltraciju kosti kombinacijom lokalnog anestetika i kortikosteroida.

Najbolje i trajne rezultate daje hirurško lečenje, koje podrazumeva odstranjenje polomljenog dela ili cele kosti. Radi se o rutinskoj operaciji koja daje odlične efekte u kupiranju ovog neprijatnog bolnog sindroma.

Zaštitni položaj za bol u trtičnoj kosti: jastuk sa otvorom na sredini

Ostavite odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su obeležena *

Google